Ciekawy jest ten świat

Zbiór 27 felietonów podróżniczych

Czemu mieszkańcy Borneo pozostali  wciąż łowcami głów? Jaką rolę pełnią wszy w grze miłosnej na Grenlandii? Gdzie w Polsce rozciąga się „Czerwona Ziemia”? Co mają wspólnego ze sobą tequila i lotniskowce? Kim jest faraon z Polski rodem?

Te i wiele innych zagadek rozwiązuje w swojej książce „Ciekawy jest ten świat Krzysztof Muskalski – lekarz, podróżnik i artysta fotografik.  Ciekawy świata przemierzył ponad 100 krajów na 5 kontynentach w poszukiwaniu tego co niezwykłe, co odmienne ale też tego co jest nam bliskie, co nas łączy.

Swoje teksty ilustruje autorskimi fotografiami. Niektóre z nich zostały nagrodzone w międzynarodowych konkursach fotograficznych, autor posiada tytuły artystyczne krajowe – Fotoklubu RP i ZPAF oraz międzynarodowe – Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP, Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego PSA i Unii Fotografów Azji APU. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt autorskich wystaw fotografii, wybrane pod patronatem medialnym National Geographic Polska.

Książka dostępna w wybranych księgarniach tradycyjnych i internetowych oraz bezpośrednio od autora (z autografem/dedykacją): Gabinet Okulistyczny, Częstochowa, al Armii Krajowej 46 tel. 34 322 7777 e-mail: foto@muskalski.pl

Wydawnictwo Buffi

Cena 100 zł.

 

SPIS TREŚCI

 7 Wstęp
 9 Kobiety na skale
 13 Szwajcaria w Afryce
 19 Jak Polacy kupili od Rosjan Alaskę
 25 Świętokrzyski Wersal
 31 W objęciach bogini Pele
 39 Faraon z Polski rodem
 47 Być biebrzniętym
 53 Przeminęło z bunkrem, czyli w krainie mercedesów
 59 Kraj jurajski
 67 Zapałki z pasją
 73 Piękne kobiety i bycza krew
 81 Łowcy głów są wśród nas
 87 Zaklęci w czasie
 95 Magia miasta
103 Wkoło koła
113 Luksusowy reżim
121 Czerwona ziemia
129 Szukając inspiracji w ubikacji
137 Tequila i lotniskowiec
147 Uczona, czerwona i tłusta
157 Życie dla łyżki miodu
165 Prognoza pogody według św. Eufemii
175 Hanami pod sakurą
185 Dym, który grzmi
193 38 równoleżnik
203 Doliną fotografa
213 Kolorowy odcień bieli

 

WSTĘP

Ciągle idziemy do przodu, otwieramy nowe drzwi i robimy nowe rzeczy,

ponieważ jesteśmy ciekawi, a ciekawość prowadzi nas nowymi ścieżkami.

 Te słowa Walta Disneya wyjątkowo celnie oddają istotę ciekawości. Zainteresowanie światem otwiera nowe drzwi do naszej świadomości i pogłębia wiedzę, pozwalając na lepsze rozumienie otaczającej nas rzeczywistości. Zapewne sprzyjają temu podróże zarówno te dalekie, jak i te bliskie. Poszerzają one horyzonty, często stając się inspiracją na nasze dalsze życie.

W obecnych czasach podróżowanie zatraca klimat tajemniczości, klimat odkrywania nieznanego. Cały świat stoi otworem na wyciągnięcie ręki. Jesteśmy zalewani ofertami przemysłu turystycznego, stajemy się elementami masowej turystyki. Jednak próbujmy uciekać od narzucanych nam schematów i indywidualnie poznawać świat. Odkrywać go na własną rękę, odnajdywać w nim to, co nas fascynuje. Tym bardziej, że zmienia się on nieustannie, wiele jego zjawisk odchodzi w zapomnienie, ustępując miejsca nowym trendom i modom. Warto pamiętać, że tradycja i dokonania minionych pokoleń dały nam współczesną tożsamość. Tak więc szukajmy inspiracji w otaczającej nas rzeczywistości, poszerzajmy swoją wiedzę, starajmy się lepiej rozumieć świat, którego jesteśmy częścią.

Jak twierdził Tony Robbins, ciekawi ludzie nigdy się nie nudzą, a życie staje się dla nich niekończącą się radością. Radujmy się zatem ciekawością świata.

Krzysztof Muskalski