kwiecień - czerwiec 2011
CHIŃSKA ODYSEJA
Tysiące lat wędrowania przez mroki dziejów, tysiące lat odkryć i budowania postępu, tysiące lat umacniania cywilizacji. Chiny – najstarsza ciągła cywilizacja świata – uchyliła szerzej swoje podwoje we współczesnych nam czasach. Cywilizacja żyjąca w szczelnej izolacji, zmagając się z zawirowaniami historii, dążyła konsekwentnie do postępu i budowania państwa będącego wszystkim, co znajdowało się pod Niebem – Państwa Środka. Przemierzając współczesne Chiny nie sposób nie odczuć oddechu tej najstarszej cywilizacyjnej spuścizny świata, zadziwiającej wciąż swoim rozmachem, swoim trwaniem, zadziwiającej różnorodnością 56 grup narodowościowych. I często trudnej do pojęcia z europocentrycznego punktu widzenia.
Cykl wystaw fotograficznych pod wspólnym tytułem „Chińska Odyseja” prezentuje wybrane obrazy współczesnych Chin.
Skarby Xianu
Xi’an (Zachodni Pałac) – kolebka chińskiej cywilizacji, cesarska stolica trzynastu dynastii przez 1100 lat. Okres ten zaowocował wieloma skarbami. Największym z nich stało się niewątpliwie zjednoczenie Chin. Dokonał tego Shi Huangdi – pierwszy cesarz dynastii Qin. Chiny stały się światowym mocarstwem. I są nim do dziś. Pierwszy Cesarz Chin dał silne podwaliny państwu chińskiemu. Stworzył efektywny system administracyjny, wprowadził jednolity pieniądz, system miar i wag, zapoczątkował budowę jednolitych dróg i kanałów nawadniających oraz stosowanie jednolitych materiałów budowlanych. Zapoczątkował również budowę Wielkiego Muru Chińskiego. Jednak budowlą, która przyniosła sławę cesarzowi Shi Huangdi stał się z pewnością jego grobowiec ze słynną Armią Terakotową.
Ta licząca sobie 2200 lat armia stała się jedną z najsłynniejszych armii świata. A stała się nią dopiero w 1974 r., kiedy to okoliczni wieśniacy kopiący studnię wykopali głowę jednego z wojowników. Dziś możemy podziwiać figury ponad 8000 nadnaturalnej wielkości wojowników i ich koni. Każda z figur jest indywidualnie wykonana, nie ma dwóch identycznych.
Kolejne dynastie umacniały znaczenie stolicy Xi’an zwanej też w międzyczasie Chang-an (Wieczny Pokój). Te niewątpliwe skarby - pokój, stabilizację i rozwój - osiągnięto szczególnie w okresie panowania dynastii Tang, w złotym okresie Chin. Xi’an stało się wówczas największym miastem świata. W klimat tego okresu można się tutaj wczuć w trakcie słynnych barwnych rewii historycznych przy stołach zastawionych równie słynnymi kluskami na parze. W Xi’an miał swój wschodni kraniec Jedwabny Szlak, szczególnie aktywny właśnie za panowania dynastii Tang.
Xi’an szczyci się też wieloma architektonicznymi skarbami. Pośród nich królują imponujące mury miejskie (12 m wysokości, 15-18 m szerokości) z czasów dynastii Ming okalające na długości 14 km centralną część miasta. W ich obrębie znajduje się monumentalna Wieża Dzwonu – Zhong Lou, będąca symbolem miasta. Nieopodal wznoszą się Pagoda Wielkiej Dzikiej Gęsi – Dajan Ta oraz Pagoda Małej Dzikiej Gęsi – Xiaoyan Ta.
Nieco zaskakującym skarbem Xi’an okazuje się uśmiech. Widnieje on nie tylko na twarzach napotykanych tu Chińczyków, ale także na twarzach figur - Buddy, barda sprzed 2000 lat, czy żołnierzy Armii Terakotowej…
Ale wydaje się, że to nie są jeszcze wszystkie skarby Xi’an. Kurhan z grobowcem szalonego cesarza Shi Huangdi czekający wciąż na odkrywców ponoć skrywa imperium Pierwszego Cesarza w niezwykłej miniaturze.
Krzysztof Muskalski
Cykl „Chińska Odyseja” – dotychczasowe wystawy:
1. Lijiang – Klejnot Yunnanu
2. Skarby Xi’an