Autorska Galeria Fotografii

wrzesień - grudzień 2019

 

Wody Islandii

fotografie Krzysztofa Muskalskiego

 

Woda – bogactwo Ziemi, dzięki niej żyjemy my i świat wokół nas. W ostatnich latach coraz bardziej doceniamy jej znaczenie, mając świadomość coraz bardziej znaczących zmian klimatycznych. Znakiem naszych czasów stają się topniejące lodowce, powodzie, susze. Krajem, który szczególnie docenia dbałość o środowisko jest Islandia.

Jest to kraj najbardziej na świecie zasobny w wodę. Woda jest tu wpisana w krajobraz, imponuje swoją różnorodnością. Islandia zachwyca swymi ogromnymi lodowcami, które pokrywają blisko 11% powierzchni kraju – największy z nich to Vatnajökull – 8300 km². Zachwyca również monumentalnymi wodospadami, których jest tu aż 918, a najwyższy z nich Morsárfoss ma 239 m. Rzeki Islandii są stosunkowo krótkie, najdłuższa Þjórsá ma 230 km, ale charakteryzują się wysokimi przepływami i dużymi spadkami. W krajobraz Islandii wpisują się również jeziora głównie lodowcowe, zajmując blisko 2800 km² a także źródła geotermalne wraz z gejzerami ze słynnym Geysir na czele, wyrzucającym gorące wody niekiedy na 120 m. Jego nazwą określa się erupcje gorących wód na całym świecie. 

Dzięki wysoce ekologicznym standardom społeczności Islandii, której ponad 10% stanowią Polacy, jest szansa, że długo będziemy mogli cieszyć się wspaniałymi krajobrazami Lodowego Kraju pełnymi bogactwem wody.
Krzysztof Muskalski, EFIAP/b, AFRP, ZPAF

 

Dotychczasowe wystawy: